Cykl miesięczny kobiety

Większa część życia kobiety, po tym jak osiągnie ona dojrzałość płciową (zacznie miesiączkować), toczy się w rytmie jej cykli miesięcznych. Ich przebieg jest ściśle regulowany przez hormony, które mają wpływ nie tylko na płodność kobiety, ale także na jej nastrój oraz na aktywność fizyczną.

Cykl miesięczny (miesiączkowy) to cały szereg zmian, które zachodzą w organizmie kobiety, głównie w obrębie jej układu rozrodczego – jajników i macicy. Zmiany te mają na celu przygotować ciało kobiety do wyprodukowania komórki jajowej i przyjęcia zarodka, gdyby komórka jajowa została zapłodniona.

Pierwszym dniem cyklu opisuje się zazwyczaj pierwszy dzień miesiączki (menstruacji, krwawienia miesięcznego). Dniem kulminacyjnym jest owulacja, inaczej jajeczkowanie. W tym dniu z jajnika uwalnia się dojrzała komórka rozrodcza żeńska, czyli komórka jajowa. Około 14 dni po jajeczkowaniu, jeżeli nie doszło do zapłodnienia, kończy się cykl miesięczny i następnego dnia rozpoczyna się kolejna miesiączka. Przeciętny cykl trwa 28 dni, chociaż w rzeczywistości cykle o tej długości są raczej rzadkością. Czas trwania cyklu może ulec skróceniu lub wydłużeniu i jest zależny od wielu czynników. Wpływa na niego m.in.  choroba, zmiana klimatu, przemęczenie, silne emocje.

menstral12 - KopiaHormony, które sterują cyklem to hormony wydzielane przez podwzgórze, przysadkę (FSH – hormon folikulotropowy, LH – hormon luteinizujący) oraz hormony jajnika (estrogeny, progesteron).

Poza zmianami w obrębie jajnika, (powstanie komórki jajowej) oraz w macicy (przygotowanie do zagnieżdżenia zarodka) w trakcie cyklu w ciele kobiety zmienia się wiele innych parametrów. Kobieta samodzielnie obserwując swoje ciało, bez specjalnego sprzętu medycznego, jest w stanie stwierdzić, w której fazie cyklu aktualnie się znajduje.

Podstawowa temperatura ciała to jeden z takich parametrów, które zmieniają się w czasie trwania cyklu. Czym ona właściwie jest? To temperatura organizmu mierzona z rana, bezpośrednio po przebudzeniu, po co najmniej trzygodzinnym śnie. Godzina, w której następuje pomiar, powinna być stała. Podczas cyklu wyróżniamy dwie fazy temperatury. Od rozpoczęcia miesiączki aż do owulacji temperatura ciała utrzymuje się na niższym poziomie, z reguły nie przekracza 37 stopni Celsjusza. Z kolei dzień po owulacji następuje widoczny skok temperatury. Faza podwyższonej temperatury utrzymuje się przez cały czas trwania fazy poowulacyjnej. Zazwyczaj w ostatnim dniu cyklu (czyli dzień przed rozpoczęciem kolejnej miesiączki) temperatura ponownie spada.

Prezentuję dwa zadania związane z cyklem miesięcznym:

  1. CYKL MIESIĘCZNY – KARTA PRACY 1 – TABELA DO NAUKI
  2. CYKL MIESIĘCZNY – KARTA PRACY 2 -ZADANIA

Jedna myśl w temacie “Cykl miesięczny kobiety

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s