Tworzenie prezentacji multimedialnej

Wielu uczniów z chęcią zabiera się do stworzenia prezentacji multimedialnej. Przed wszystkim dlatego, że pozornie zadanie wydaje się łatwe. Przecież wystarczy znaleźć informacje na zadany temat na jakiejś stronie internetowej, wkleić je w postaci tekstu na slajdy oraz dodać zdjęcia. Wygłoszenie prezentacji sprowadza się wtedy do odczytania tekstu ze slajdów, czasami nawet bez specjalnego zrozumienia.

Jaki jest efekt tego typu prezentacji? Słuchacze są znudzeni albo w ogóle nie zainteresowani już na wstępie i rozpoczynają ciche rozmowy. Okazuje się, że do końca odczytu wytrwał tylko nauczyciel, bo przecież on jest w obowiązku na koniec postawić ocenę :/.

Full length of bored businesspeople sitting on chairs against white background

Jak w takim razie przygotować mocną prezentację, która nie tylko pozwoli wam uzyskać dobrą ocenę, ale także zainteresuje i nauczy czegoś ciekawego słuchaczy?

W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się nad celem prezentacji. Zazwyczaj to nie sam pokaz różnokolorowych slajdów jest celem zadania, lecz przekaz konkretnej treści. Prezentacja multimedialna jest uzupełnieniem tego, co mówi osoba referująca temat. Ma pomóc w pierwszej kolejności słuchaczom w zrozumieniu i zapamiętaniu treści.

Jak to się przekłada na praktykę?

TREŚĆ

Aby stworzyć prezentację i przy jej pomocy zreferować jakiś temat, należy naprawdę dobrze orientować się w tym zagadnieniu. Poszukaj rzetelnie informacji na zadany temat, zgromadź je, a następnie wybierz informacje istotne, które chcesz przekazać. Przemyśl co i w jakiej kolejności będziesz mówił. Stwórz plan swojej prezentacji.

ILOŚĆ SLAJDÓW

Dostosuj ilość slajdów do czasu, który masz na wygłoszenie prezentacji. Generalnie prezentacja, która ma utrzymać uwagę słuchacza nie powinna zawierać więcej niż 20-25 slajdów.

POJEMNOŚĆ SLAJDU

Tekst na slajdzie nie powinien zajmować więcej niż 8-10 linijek. Ma się tam znaleźć kilka najważniejszych informacji, które Tobie mają ułatwić wygłoszenie prezentacji a słuchaczom zapamiętywanie i ewentualne notowanie. Innymi słowy, slajd ma służyć temu, żebyś zerknął na niego i przypomniał sobie co masz w danym momencie mówić (ale już z głowy). Pamiętaj! Prezentowanie tematu nie polega na czytaniu długich tekstów zamieszczonych na slajdach! Jeżeli czytasz tekst, to słuchacze już po 2-3 minutach wyłączają się i przestają Cię słuchać, bo ton twojego głosu staje się monotonny. Jeżeli mówisz swobodnie z głowy, tylko posiłkując się hasłami ze slajdu, dużo łatwiej będzie Ci utrzymać uwagę słuchaczy.

CZYTELNOŚĆ

Składają się na nią trafnie dobrane czcionki, kolor tekstu i wzór tła oraz wielkość liter. Kilka krótkich porad:

  • W obrębie całej prezentacji stosuj jeden wybrany wzór tła.
  • Unikaj umieszczania w tle zdjęć/grafik – na pewno będą niepotrzebnie odciągać uwagę słuchacza od zawartości poszczególnych slajdów.
  • Nie dopuść, aby kolor tekstu zlewał się z kolorem tła. Konieczny jest kontrast.
  • Przyjrzyj się czcionce. Zrezygnuj z czcionek, które co prawda mogą wyglądać atrakcyjnie, ale są mało czytelne. Na jednym slajdzie zdecyduj się na jeden rodzaj czcionki.
  • Teksty zapisuj korzystając z czcionek o wielkości przynajmniej 24 pkt. Przesiej informacje. Nie zamieszczaj na slajdzie długich tekstów, które są napisane bardzo małą czcionką. Nikt tego nie przeczyta w ciągu 2 minut wyświetlania slajdu!

SPÓJNOŚĆ

Kolejne slajdy prezentacji powinny być spójne – to znaczy być zrobione w podobne kolorystyce, zawierać te same czcionki i podobną wielkość liter. Położenie tekstu też powinno być takie samo. (Raczej wyrównanie do lewego lub wyśrodkowanie, niż trudne w odczycie wyrównanie do prawej strony.)

GRAFIKI

Są bardzo ważne. Ich zadaniem jest zilustrować treści, którą przekazujesz ustnie. Zdjęcia i rysunki powinny pasować do omawianego zagadnienia. Muszą być w dobrej jakość i być po prostu ładne, tak żeby przyciągały wzrok słuchaczy.

Strzeż się jednak pstrokacizny. Lepiej jeden lub dwa większe zdjęcia na slajdzie, niż cztery, które są już słabo widoczne.

ODPOWIEDNIA KOLEJNOŚĆ

Na początek slajd tytułowy. Powinien zawierać duży tytuł oraz zdjęcie/grafikę. Może się też pojawić slajd z planem prezentacji.

Na koniec prezentacji nie zapomnij o spisie źródeł, czyli bibliografii książek oraz stron internetowych, z których czerpałeś informację oraz grafiki. Na ostatnim slajdzie możesz umieścić swój podpis i podziękować słuchaczom za uwagę.

I na koniec: Pamiętaj! Im prezentacja będzie prostsza w formie, tym łatwiej będzie zapamiętać zamieszczone na niej informacje.

Elegancja i prostota to pożądane cechy prezentacji multimedialnej.

W internecie można znaleźć bardzo dużo ciekawych informacji i porad dotyczących tworzenia prezentacji. Zainteresowanych odsyłam do szerszych opracowań tego tematu:

http://tipy.interia.pl/artykul_7476,jak-zrobic-dobra-prezentacja-w-powerpoincie.html

https://metodyka.wikidot.com/book:zasady-tworzenia-prezentacji

http://blog.2edu.pl/tworzenie-prezentacji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s