Jeżeli w organizmie ma przybyć komórek, to już istniejące komórki muszą się podzielić. Żaden organizm nie jest w stanie wyprodukować komórki poprzez składanie w całość struktur komórkowych. (Dodam, że takiej zdolności nie posiadają również nawet najsławniejsi naukowcy.)
Komórki powstają wtedy, gdy inne komórki dzielą się (ulegają podziałowi komórkowemu).
Istnieją dwa rodzaje podziałów komórkowych – mitoza i mejoza.
Mitoza to podział, który zachodzi, gdy w organizmie potrzebne jest większa ilość komórek. Dzieje się to wtedy, gdy organizm rośnie lub jest konieczność zregenerować uszkodzone tkanki. Podczas mitozy komórka dzieli się na dwie komórki potomne, które w zasadzie są jej mniejszymi kopiami.
Mejoza z kolei to podział, który w organizmie człowieka, zwierząt i roślin ma służyć do produkcji komórek rozrodczych – komórek jajowych i plemników. W trakcie mejozy powstają cztery komórki potomne. Posiadają one o połowę mniej DNA niż komórka przed podziałem.
Każdy podział komórki, zarówno mitoza jak i mejoza, jest procesem bardzo skomplikowanym. Komórka musi się do niego wcześniej przygotować (m. in. poprzez podwojenie ilości DNA). Każdy podział obejmuje w pierwszej kolejności podział jądra komórkowego na dwa jądra komórek potomnych, a dopiero potem następuje podział cytoplazmy wraz ze wszystkimi strukturami komórkowymi.
Aby ułatwić sobie zrozumienie i zapamiętanie poszczególnych etapów mitozy proponuję wykonać zadanie, które zaliczam do grupy tzw. „zapamiętajek”. Zadanie polega na stworzeniu zestawu, który ma służyć Ci w dalszym utrwalaniu wiadomości. Docelowo „zapamiętajka” o mitozie ma wyglądać tak:
Przy realizacji zadania konieczne będzie wiedza na temat przebiegu mitozy. TUTAJ znajdziecie linki do stron z informacjami, które mogą okazać się pomocne w takcie nauki.
Propozycja zadania: