Mitoza – podział komórki

Jeżeli w organizmie ma przybyć komórek, to już istniejące komórki muszą się podzielić. Żaden organizm nie jest w stanie wyprodukować komórki poprzez składanie w całość struktur komórkowych. (Dodam, że takiej zdolności nie posiadają również nawet najsławniejsi naukowcy.)

Komórki powstają wtedy, gdy inne komórki dzielą się (ulegają podziałowi komórkowemu).

Istnieją dwa rodzaje podziałów komórkowych – mitoza i mejoza.

Mitoza to podział, który zachodzi, gdy w organizmie potrzebne jest większa ilość komórek. Dzieje się to wtedy, gdy organizm rośnie lub jest konieczność zregenerować uszkodzone tkanki. Podczas mitozy komórka dzieli się na dwie komórki potomne, które w zasadzie są jej mniejszymi kopiami.

Mejoza z kolei to podział, który w organizmie człowieka, zwierząt i roślin ma służyć do produkcji komórek rozrodczych – komórek jajowych i plemników. W trakcie mejozy powstają cztery komórki potomne. Posiadają one o połowę mniej DNA niż komórka przed podziałem.

Każdy podział komórki, zarówno mitoza jak i mejoza, jest procesem bardzo skomplikowanym. Komórka musi się do niego wcześniej przygotować (m. in. poprzez podwojenie ilości DNA). Każdy podział obejmuje w pierwszej kolejności podział jądra komórkowego na dwa jądra komórek potomnych, a dopiero potem następuje podział cytoplazmy wraz ze wszystkimi strukturami komórkowymi.

Aby ułatwić sobie zrozumienie i zapamiętanie poszczególnych etapów mitozy proponuję wykonać zadanie, które zaliczam do grupy tzw. „zapamiętajek”. Zadanie polega na stworzeniu zestawu, który ma służyć Ci w dalszym utrwalaniu wiadomości. Docelowo „zapamiętajka” o mitozie ma wyglądać tak:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Przy realizacji zadania konieczne będzie wiedza na temat przebiegu mitozy. TUTAJ znajdziecie linki do stron z informacjami, które mogą okazać się pomocne w takcie nauki.

Propozycja zadania:

Mitoza – podział komórki – KARTA PRACY

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s