Jaką lekcję biologii zapamiętałem najbardziej? – klasa 1 gim.

Witaj!

W pewnym momencie mojej pracy w szkole uzmysłowiłam sobie, że jeżeli chodzi o moją własną edukację na poziomie gimnazjum, to jestem w stanie przypomnieć sobie z tego okresu tylko jedną lekcję. Lepiliśmy wtedy z plasteliny i wykałaczek na kartce model DNA. (I chociaż na tamten moment niewiele jeszcze z tego rozumiałam, w późniejszych latach mocno zainteresowałam się genetyką.) Pamiętam tylko jedną lekcję biologii w gimnazjum… Hmmmm, ciekawe jaką lekcję zapamiętają moi uczniowie? Postanowiłam pod koniec roku szkolnego zadać im takie pytanie.

Poniżej zamieszczam przepisane odpowiedzi uczniów z klas 1. Wypowiedzi uczniów z klasy 2 znajdziesz TUTAJ. Są to wypowiedzi udzielane „na gorąco” bez wcześniejszego uprzedzenia ich. Zdecydowałam się, żeby na stronie znalazły się wszystkie wypowiedzi, nawet jeżeli część z nich jest bardzo podobna. Dodatkowo kilka zdjęć, dla zilustrowania tych zapamiętanych lekcji.

rok szkolny 2014/2015 kl.1

Moim zdaniem w tym roku szkolnym najlepiej zapamiętałem lekcję na temat kręgowców, w szczególności gadów i płazów. Ponieważ wiedza, którą przyswoiłem na temat tych zwierząt była bardzo ciekawa i wiele rzeczy, o których się dowiedziałem nawet mi się nie śniło 😉

W tym roku najbardziej podobał mi się wyjazd do zoo. Zobaczyliśmy dzikie zwierzęta i poznaliśmy ich tryb życia. Dodatkowo spędziłam czas z przyjaciółmi i dużo się wydarzyło. Na pewno tego wyjazdu nigdy nie zapomnę! To nie tylko atrakcja, ale też i nauka, a z takich wycieczek uczy się najwięcej. Chciałabym żebyśmy i w przyszłym roku pojechali na jakąś wycieczkę. Byłoby naprawdę super!

Najbardziej zapadły mi w pamięć:

  • lekcja na której Pani zrobiła model komórki zwierzęcej z galarety owocowej i słodyczy
  • lekcja z plastelinowymi modelami bakterii
  • lekcja z eksperymentem z drożdżami, czy wytwarzają dwutlenek węgla w różnych temperaturach
  • lekcja, na którą przyniosła Pani różne przedmioty, np.: pióra, modele zwierząt, szkielety.
Galaretkowa komórka wykonana przez ucznia na wzór mojej.
Galaretkowa komórka wykonana przez ucznia na wzór mojej.

W tym roku szkolnym najbardziej zapamiętałem lekcję, gdy robiliśmy doświadczenie z drożdżami. Była wtedy miła atmosfera. Wszyscy się zgrywali i co najlepsze zdobyliśmy pewną wiedzę. Teraz wiem, że każde ciasto pieczone na drożdżach jest spulchniane przez CO2.

Jedną z najlepiej zapamiętanych przeze mnie lekcji biologii, była lekcja, na której robiliśmy doświadczenia związane ze skrobią zawartą w bananach oraz wszystkie inne lekcje, na których robiliśmy różne doświadczenia. Zapamiętałam je najlepiej, ponieważ doświadczenia są bardzo ciekawe, można przekonać się o jakiejś ciekawej rzeczy.

Najlepiej zapamiętałem lekcję, gdy robiliśmy doświadczenie z drożdżami i skrobią. Ponieważ jestem kinestetykiem i uczę się najlepiej, gdy coś robię.

Lekcje biologii podobają mi się w formie, kiedy mamy zajęcia praktyczne. Ostatnią taką lekcję mieliśmy, gdy rysowaliśmy jelonka rogacza. Na pewno chciałabym na ostatnich lekcjach wychodzić np. do parku i obserwować przyrodę. W tym roku najlepiej zapamiętałam lekcję, gdzie robiliśmy doświadczenia z drożdżami, uczyliśmy się obsługi mikroskopu.

Najbardziej w pamięci utkwiły mi wszystkie lekcje,  na których rozmawialiśmy o doświadczeniach i robiliśmy je. Na przykład lekcja z badaniem liścia cebuli pod mikroskopem. Również wszystkie prace praktyczne bardzo mi się podobały. Przykładowo galaretka w formie komórki, rozpoznawanie mikro-zwierząt na pierniczkach, wycinanie lub układanie różnych struktur. Wszystkie te lekcje zapadły mi w pamięć, ponieważ sprawiały mi dużo przyjemności i dzięki nim zapamiętałam wiele ważnych rzeczy.

Biologiczne pierniczki
Biologiczne pierniczki

Najbardziej zapamiętałem lekcję na której przeprowadzaliśmy doświadczenie z fermentacją alkoholową, ponieważ była interesująca.

Najlepiej zapamiętałem lekcję o stawonogach. Wtedy było dużo do robienia na lekcji i ten temat najlepiej utkwił mi w pamięci. Poza tym bardzo lubię pająki.

W następnym roku, mimo że lekcje prowadziłam bardzo podobnie, kolejny zespół klasowy zapamiętał już inne lekcje.

rok szkolny 2015/2016 kl. 1

Zapamiętałam wszystkie lekcje o zwierzętach i roślinach. Zapamiętałam te lekcje, ponieważ zdjęcia były wyświetlane na rzutniku i zrobiliśmy wszystkie związane z roślinami i zwierzętami ćwiczenia. Zaglądałam zawsze do podręcznika, aby przypomnieć sobie o tematach.

Pamiętam tylko lekcję, jak byliśmy podzieleni na drużyny i graliśmy w quiz, no to nie było takie złe i pamiętam jeszcze lekcję, jak poszliśmy do parku, ale to już mi się nie podobało.

Zapamiętałem lekcję o rybach i prezentację Łukasza.

Najbardziej zapamiętałam lekcję, kiedy zorganizowany został konkurs wiedzy. W grupach odpowiadaliśmy na pytania zyskując punkty. Dzięki tej lekcji dobrze zapamiętałam, jak zmiennocieplność wpływa na rozmieszczenie żab na świecie. Druga lekcja to wtedy, kiedy wyszliśmy do parku oglądać ptaki. Pamiętam te lekcje, ponieważ były to nie typowe i nie nudne lekcje.

Najbardziej zapamiętałem lekcję o gadach. Z całej lekcji najbardziej zapamiętałem opis trybu życia gadów.

Z tego roku zapamiętałam lekcję o bakteriach, ponieważ było dużo prezentacji multimedialnych oraz ciekawych filmów spod mikroskopu.

Najbardziej zapamiętałem lekcję o ptakach, ponieważ wyszliśmy do parku i te zwierzęta są ciekawe.

Zapamiętałem lekcję o ptakach, bo wyszliśmy na dwór.

Najbardziej zapamiętałam lekcję o ptakach, bo wyszliśmy do parku i obserwowaliśmy je.

Najbardziej zapamiętałam lekcje na świeżym powietrzu, kiedy byliśmy  w parku, bo można było pospacerować, odpocząć, a nie siedzieć w ławkach.

Najbardziej zapamiętałam lekcję o tasiemcach, ponieważ obrzydzał mnie ich wygląd, i to, że znajdują się w ciele człowieka. Druga bardziej pozytywnie zapamiętana lekcja to wyjście w plener, ponieważ podobało mi się obserwowanie ptaków i możliwość chodzenia na świeżym powietrzu.

Najlepiej zapamiętałam lekcję o pasożytach, ponieważ bardzo lubię i interesuje mnie ten temat. Podobała mi się lekcja, na której graliśmy w „biologiczne tabu” – było śmiesznie. Zapamiętałam też lekcje, na których robiliśmy doświadczenia, np. z wykazaniem czy ziemniaki zawierają skrobię i czy drożdże wydzielają CO2.

A ty jaką lekcję biologii zapamiętałeś dotychczas najbardziej? 🙂 Podziel się w komentarzu.

BDziublińska

Jedna myśl w temacie “Jaką lekcję biologii zapamiętałem najbardziej? – klasa 1 gim.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s