Budowa komórki zwierzęcej i roślinnej – plansze do druku

Witaj!

Dzisiaj przygotowała dla ciebie ćwiczenie, które pozwoli ci poznać, utrwalić lub sprawdzić wiedzę na temat budowy komórki zwierzęcej i roślinnej.

Ćwiczenie zawiera plansze przedstawiające budowę komórki zwierzęcej i roślinnej. Schematy należy podpisać nazwami odpowiednich struktur komórkowych. Ważnym uzupełnieniem jest pokolorowanie schematów lub przynajmniej zakreślenie na kolorowo nazw struktur komórkowych. Pamiętaj! Dla większości z nas użycie kolorów ułatwia naukę.

Ćwiczenie  przygotowałam w kilku wersjach. Wybierz tę, która najlepiej odpowiada twoim potrzebą 🙂

WERSJA 1 – Budowa komórki zwierzęcej. Budowa komórki roślinnej.

Schematy komórki zwierzęcej i roślinnej są na osobnych kartkach, można je uzupełnić, rozciąć i wkleić w zeszycie niezależnie, w różnych miejscach.

Wersja 1A – Budowa komórki zwierzęcej. Budowa komórki roślinnej – podstawowa DO DRUKU – na schematach są uwzględnione do podpisania nazwy struktur komórkowych zawarte w nowej podstawie programowej dla podstawówki; czyli jądro komórkowe, cytoplazma, błona komórkowa, ściana komórkowa, mitochondrium, chloroplast, wakuola.

Wersja 1B – Budowa komórki zwierzęcej. Budowa komórki roślinnej – rozszerzona DO DRUKU – na schematach są uwzględnione także dodatkowe struktury komórkowe, których znajomość może być przydatna w czasie nauki genetyki w kl. VIII lub w liceum. Są to rybosomy, siateczka śródplazmatyczna, aparat Golgiego.

W każdej wersji są trzy wzory schematów do wyboru – różnią się wyglądem podpisów.

Praktycznie ćwiczenie do ściągnięcia za darmo - schematy budowy komórki zwierzęcej i roślinnej do podpisania, pokolorowania i wklejenia do zeszytu.

WERSJA 2 – Porównanie budowy komórki zwierzęcej i roślinnej.

Porównanie budowy komórki zwierzęcej i roślinnej - plansze do druku
Porównanie budowy komórki zwierzęcej i roślinnej – plansze do druku

Na jednym schemacie jest ujęta budowa komórki zwierzęcej i roślinnej. Ma to służyć porównaniu budowy obu rodzajów komórek. Podobnie jak wyżej są dwie wersje, różniące się zakresem nazw struktur komórkowych do podpisania.

Wersja 2A – Porównanie komórki zwierzęcej i roślinnej – podstawowa DO DRUKU

Wersja 2B – Porównanie komórki zwierzęcej i roślinnej – rozszerzona DO DRUKU

Mam nadzieję, że ćwiczenie okaże się pomocne. Na wszelkie uwagi czekam w komentarzach.

Jeżeli ściągnąłeś plik i skorzystałeś z ćwiczenia pozostaw tu podziękowanie w formie komentarza – na pewno będzie to dla mnie dodatkowa motywacja do przygotowania kolejnych zadań.

Pozdrawiam serdecznie!

BDziublińska

Ps. Zapinuj na później:

Praktycznie ćwiczenie do ściągnięcia za darmo - schematy budowy komórki zwierzęcej i roślinnej do podpisania, pokolorowania i wklejenia do zeszytu.

 

8 myśli w temacie “Budowa komórki zwierzęcej i roślinnej – plansze do druku

  1. Barbara Dziublińska pisze:

   Dziękuję za komentarz. Domyślam się, że w licznych materiałach będzie tak, że czegoś w danym momencie nie uwzględnię albo znajdą się informacje „zbyt liczne/zbędne”. Liczę tutaj na waszą wyrozumiałość. Zawsze też można kontaktować się ze mną mailowo w celu konkretnego zmodyfikowania materiałów. Jeżeli tylko będę miała możliwości czasowe, postaram się pomóc.
   pozdrawiam 🙂

   Polubienie

 1. Basia pisze:

  Bardzo dziękuję za wszystkie materiały, są cudowne i bardzo pomocne.
  W poprzednim roku robiłam z uczniami kieszonki z formy lapbooka i kolorowe paski z definicjami i częściami komórek, ale zabierało to nam na lekcji bardzo dużo czasu.

  Polubienie

  1. Barbara Dziublińska pisze:

   Cieszę się, że materiały służą 🙂
   Rzeczywiście tego typu ćwiczenia są dosyć czasochłonne i trudno się z nimi „wyrobić” na lekcji. Można je zadawać jako zadanie domowe, tylko wtedy trzeba udzielić szczegółowej instrukcji, bo zwykle uczniowie nie robili czegoś takiego wcześniej. Pozdrawiam

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s